Intervjuu lilleseadja Liis Talvega

Üks olulisim ning keskseim aksessuaar pulmas on pruudikimp. Pruudikimbu ja lillede valik võib olla keerulisem kui tundub – see peab ühtima kogu pulma temaatikaga, püsima terve päeva ka kuumal suvepäeval ning seetõttu on oluline, et valitaks hea käega ning kogemustega lilleseadja.

v_DSC4425

Neid andekaid ja tublisid leidub Eestis väga palju. Täna aga toon teieni intervjuu Liis Talvega.

Miks valisin just Liisi? Sest Liisi lilleseadetel on kahtlemata oma nägu ja käekiri. Lillede valikul armastab ta tihti meie mõistes ebatraditsioonilist. See teebki tema tööd nii eriliseks. Soovitan kõigil ka läbi astuda tema uuest kauplusest Elisabet Aias, mis asub Tallinnas, Pärnu mnt 80. Tema töödel ja tegemistel saab silma peal hoida ka blogis lillelood.blogspot.com ning Facebook’i lehe kaudu.

PS! Kõikide illustreerivate fotode kimpude autor on Liis Talve.

Kuidas leidsid tee lilledeni?

Lilled on mulle alati meeldinud, kui otseselt jõudsin selle töö juurde paar aastat tagasi, kui mõistsin, et töö kontoris ei ole minu jaoks. Olin terve elu teinud ametialaselt valesid pimesi otsuseid ja ei olnud kunagi lõpuni rahul. Käed sügelesid ja alati on olnud minus soov teha midagi oma kätega ning näha reaalselt oma töö tulemust.
Kui paar aastat tagasi lõpetasin töö kontoris, siis võtsin väikese pausi ja tegelesin aktiivselt enda tulevikuga. Kuigi olin väljaõppe saanud haridusvaldkonnas, siis otsisin võimalusi õppida midagi uut. Läksin lilleseadet õppima, harjutasin palju ja tegin otsuse avada enda kauplus. Hirm oli suur, kuid samas ei näinud ma ka põhjust, miks peaksin minema kogemusi saama kellegi teise poodi, kui võiksin need kogemused palju kiiremini saada oma poes.

Mis on su enda lemmiklilled? (kui üldse lilleseadjal on selline asi võimalik)

Eks lilleseadjale on lilled tõesti nagu oma lapsed, kelle seast lemmikuid valida on keeruline. Mina näiteks olen hakanud igat lille, mida esmakordselt kasutan, armastama. Isegi selliseid, mis mulle varem pole meeldinud. Mulle meeldib see väljakutse kasutada seades lille, mis mulle endale ei meeldi. Peale lähemalt tutvumist tekib alati sümpaatia.

Lemmikutega on pigem nii, et erilistena jäävad silma õied, mis on harjumuspärasest erineva välimusega ja erakordselt hea kvaliteediga või siis ebatavalise tooni või suurusega.

Kui pikalt peaksid pruudid pruudikimpu ette tellima?

Pulmapäeva hakatakse enamasti plaanima umbes aasta ette ja lillede puhul sõltub nüüd, kui suur üritus plaanis on. Mahukamate dekoratsioonide puhul võib  ettevalmistusele kuluda kuid. Väiksemate tellimuste puhul (ainult pruudikimp) piisab lilleseadjale, kui ta teab paar nädalat kuni kuu aega ette, milliseid lilli vaja on. Kindlasti ei maksa lillede tellimist viimasele hetkele jätta, kuna siis ei pruugi soovitud lilleseadja enam vaba olla ja samuti pole aega lilli eraldi tellida, st te ei pruugi soovitud lilli oma pruudikimpu saada.
Suvisteks pulmadeks lilleseadja broneerimine algab enamasti hiljemalt aasta alguses.

_M7A5642

_M7A3444

Millised on peamised vead, mida pruudikimpude puhul tehakse?

Põhiline asi, mida meeles pidada on see, et pruutkimp peab olema kooskõlas pruudi riietuse, soengu ja üldise olemusega ning soovitatavalt harmoneeruma ka muude pulmapäeva  peokaunistustega. Ei maksa olla väga kinni teatud lilles, kui see muuga kokku ei sobitu. Selles osas võiks lilleseadja nõuandeid usaldada.

Üks asi veel, mida peaks pruudikimbu puhul jälgima, on selle suurus. Ideaalis on pruudikimp võrdelises seoses pruudi suurusega. Väiksele tüdrukule sobib hästi väiksem kimp ja suuremale tüdrukule peaks tegema ka suurema kimbu. Sama käib peiu  reväärikaunistuste kohta.

Talipruutidel on oluline teada, et mitte kõik lilled ei talu miinuskraadides tunniajast pildistamist. Kindlasti rääkige lilleseadjale, kui õuepildistamine talvel plaanis on, et ta teaks sobivad õied valida.

Millised on viimase aja pruudikimpude trendid?

Mul on suur rõõm näha, et enamik pruute ei soovi enam pruudikimpu oasisesse ehk nö mikrofoni. Eelistatakse käsitsi seotud kimpu, mis jääb otsast lahti ja mille päeva jooksul saab lihtsalt vahepeal vaasi pista. Käsitsi seotud kimp näeb palju loomulikum välja ja tegelikult ei ole värskete lillede puhul säilivus ka enamasti mureks.

Tundub, et selle aasta pruutidele meeldivad pastelsed puuderjad toonid – helelilla, lõheroosa, korall, ihuvärv, hall. On hakatud küsima rohkem nö maalähedasi materjale, põllu- ja metsalilli, rohkem rohelist kimpudes. Välismaalt tuleb meile tasapisi ka trend kasutada lillekimpudes potililli.

DSC_6525

Foto: Annika Metsla

Kas on ka lilli, mida ei soovita kindlasti kasutada pruudikimbus?

Mis puutub kimbu visuaalsesse külge – ei ole. Mina olen ka täiesti müütide murdmise pooldaja ja mulle meeldib väga võimalusel pruudikimpudes ebatavalisemaid ja metsikumaid elemente kasutada. Eesti pruut eelistab küll aga enamasti tagasihoidlikku ja klassikalist kimpu.

Küll aga on oluline pruudikimbu juures, et kimp püsiks kaunina terve pika päeva.  Tuleb arvestada näiteks õhutemperatuuriga ja lille iseloomuga. Näiteks kodumaised põllulilled suvel on imetoredad, kuid pruudikimpu ma neid ei soovita just sel põhjusel, et need ei pruugi kuigi pikalt vastu pidada, isegi kui vahepeal vette saavad. Talveperioodil ei tule tugeva miinuskraadidega teatud lilled kõne alla, kui toimub tunnine pildistamine õues. Näiteks kallad, daaliad ja muud õrna õiega lilled tõmbuvad külmaga mustaks.

kallad

Millise väljaminekuga peaks pruutpaar arvestama?

Pulmalillede eelarve võib olla täiesti seinast-seina, sõltuvalt lilleseadete mahust ja lillevalikust. Hooajaväline lill maksab alati rohkem. Lilled tulevad sisse väga erinevas hinnaklassis, seega ülemist otsa tegelikult ei saagi öelda. Sellepärast on alati lihtsam, kui pruutpaar ise ütleb, milline on eelarve piir, millest üle ei peaks minema ja siis selle piires leiab loominguline lilleseadja parima lahenduse.

Kas pakute ka pulmapidude puhul saali/kiriku jmt dekoreerimise teenust?

Jah, pakume.

punane

Mida peaks veel silmas pidama pruudikimbu tellimise juures?

Kõige parem on pruudikimpu tellides tuua lilleseadjale kohtumisele fotosid lillekimpudest ja värvidest, mis pruudile meeldivad. Inimesed näevad värvitoone tihti erinevalt ja sellest võib arusaamatusi tekkida. Üks pilt räägib alati rohkem kui tuhat sõna.
Heaks sisendiks on kõik see materjal, mis iseloomustab peo visuaalset külge – fotod pruutkleidist, soengust, peopaigast, autost ja muu, millele kaunistusi vaja on. Mida täpsemalt pruutpaar teab, milliseid kaunistusi oma peole tahab, seda lihtsam on lilleseadjal ka hinnapakkumist teha.

DSC_6471

Foto: Annika Metsla

DSCN2907

 

panoraam1

Lillepood Elisabet Aias, Pärnu mnt 80. Foto: Marit Karp

Intervjuu viis läbi: Marit Karp
Liisi profiilipildi autor: Marit Karp

 

xoxo



Lisa kommentaar